Site icon Oğuzcan Genç

LINQ Method Syntax (Metod Sözdizimi)

Linq Nedir ?

Linq Nedir ?

Merhaba LINQ yazı serisinin 3. yazısıyla beraberiz. Bu yazımda LINQ method syntax (method sözdizimi) konusundan bahsetmeye çalışacağız. Öncesinde diğer iki yazımı okumadıysanız buradan ilk yazıma gidip okuyabilirsiniz ve bu sayede konu hakkında daha kapsamlı bilgiye sahip olursunuz. Lafı fazla uzatmadan hemen konumuza geçelim.

LINQ method syntax diğer query syntaxına göre yazımı daha basit ve anlaşılırdır ama çalışma mantığı olarak bir farkları yoktur nedeni ise kodun çalışma zamanında query syntaxına dönüştürülmesidir. Method syntax formunda bir sorgu oluşturduğumuzda, bu sorgu query syntaxına çevrilerek yorumlanır.

Method Syntax yapısı ve query syntaxına göre yazım farklarına görsel olarak göz atalım.

LINQ Method Syntax

Görüldüğü üzere tek satırda sorgumuzu yazdık ve Products koleksiyonunda 30 karakterden büyük olan kayıtları ekrana bastık. Gayet basit ve anlaşılır. Peki aynı sorguyu query syntax ile yazsaydık sonuç aşağıdaki gibi olurdu.

LINQ Query Syntax

LINQ query syntax ile yazdığımız kodun sonucunda yine 30 karakterden fazla olan kayıtları filtreledik yani diğer method synaxına göre aralarında sonuç bakımından hiçbir fark olmamasına rağmen query syntaxının okunabilirliği daha zor olduğunu görüyoruz.

Evet bu yazımında sonuna gelmiş bulunuyorum. İlerleyen günlerde YouTube üzerinden LINQ serisine devam edeceğiz. İyi çalışmalar.

Exit mobile version